2023. április 04.

ÉGI HÍRNÖK – a kép szimbólumrendszere

Fecske és bazsarózsa szimbólumok

A FECSKE

Olyan motívumokat festettem bele ebbe a képbe, melyek nagyon közel állnak a szívemhez, és mindíg felvidítanak, már alig várom, hogy a peóniák is nyíljanak a kertünkben. A fecskéket gyerekkoromban minden tavasszal nagyon vártuk nagymamámmal, a veranda teteje alá fészkeltek.

A FECSKE, Aphrodité, a szerelem istennőjének szent madara, szerencsét és boldogságot hoz.

A tavasz hírnöke, a gondoskodás, a hűség, elmésség, remény, hit szilárdsága, hajnali derengés, vándorlás, egyenlőség, nemes lélek, szabadság, egyszerűség, alázat, önzetlenség fogalmai kapcsolódnak hozzá.

Arisztotelész Kr.e. 363 körül írta le megfigyelését, miszerint a fecskék télre eltűntek Európából, különösen Görögországból, majd a következő tavasszal ismét felbukkantak a vizek felett, így azt gondolta, hogy a madarak a telet a tengerben kagylóként vészelik át, és minden tavasszal visszaváltoznak eredeti formájukba. Ez a mítosz a 19. századig tartotta magát.

A fecske a békét szimbolizálja. Arra ösztönöz, hogy harmóniában élj önmagaddal, másokkal és a természettel. A tiszta öröm szimbóluma. Azt üzeni, törj ki a komfortzónádból. Élj a pillanatban, teremts boldog, hosszan tartó emlékeket, engedd el a múlt fájdalmait, hagyd magad mögött az összes negatív tapasztalatot, és repülj előre!

METAMORPHOSES

Nagyon érdekelnek a régi történetek, most éppen leginkább Ovidius: Átváltozások c. műve, amiből inspirációt merítek. Általában a misztikum és az érzelmek, lelki folyamatok okai, amik nagyon meg tudják mozgatni a fantáziámat.

Publius Ovidius Naso: Átváltozások (Metamorphoses) című művében, Téreusz, Prokné és Philoméla tragikus történetében változik fecskévé Prokné.

Téreusz – thrák király, Arész fia. Egy határvitában haddal segítette Pandión athéni királyt, aki hálából hozzáadta Prokné nevű lányát. Prokné egyszer megkérte férjét, hogy hadd láthassa húgát, hozza el hozzájuk látogatóba. Téreusz elment apósához, aki rábízta másik leányát, ám Téreusz megkívánta a gyönyörű szűzleányt, és amikor a hajóról leszálltak, bezárta egy hegyen egy akolba, erőszakott tett rajta, s hogy a lány ne tudja elmondani, mi történt, kivágta a nyelvét és ott tartotta megkötözve. Feleségének azt monta, hogy a Philoméla meghalt. Philoméla a fogságban egy takarót szőtt, amibe egy titkos üzenetet szőtt bele nővére számára, s elküldte azt a szolgálóval, aki enni adott neki. Nővére, amint megtudta mi történt, elment hugáért, titokban magával vitte a palotába, és szörnyű bosszút forralt férje ellen. Saját fiát tálalta fel neki a vacsoránál, s azt mondta ez egy különleges ünnep, amikor Téreusznak egyedül kell elfogyasztania a szent ételt. Amikor aztán Téreusz a fiát kereste a vacsora közben, Prokné válasza az volt, belül keresd a fiadat. Téreusz mindkét nőt üldözni kezdte, s ekkor Prokné fecskévé, s Philoméla csalogánnyá, Téreusz pedig búbos bankává változott.

BAZSARÓZSA (Peónia)

A PEÓNIA se maradjon ki a szimbólumok leírásából, még egy ősi mítosz, miként kapta a nevét ez a virág:

Paeon Asclepius tanítványa volt, aki a gyógyítás istene a görög-római mitológiában. Paeon túlszárnyalta tanítóját, aki féltékenységből virággá változtatta őt.

A PEÓNIA a szelíd érzelmek és nemes emberi értékek hordozója. A tavasz szimbólumaként a bazsarózsa a nőiesség, a szépség és a megújulás metaforája. Amikor teljesen kinyílt, a bazsarózsát a béke jeleként tartják számon.

Égi hírnök, akril, farost, 50x50 cm

Az ÉG HÍRNÖKE című képet is megtalálod az eredeti akril festményeim között.